معرفی وبلاگ
سلام من tara59 کارشناس علوم ارتباطات امیدوارم لحظات خوبی را در دهکده جهانی سپری کنید.
صفحه ها
دسته
فیدها
دوستان سايت
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 374793
تعداد نوشته ها : 811
تعداد نظرات : 105

استخاره آنلاین با قرآن کریم


فال حافظ

Rss
طراح قالب
GraphistThem225

دومين برج بلند دنيا يك صندلي‌ است

اين برج كه دومين برج بلند دنيا نيز هست، “اويز” نام دارد كه توسط يك شركت مهندسي آلماني در شهر كيپ تاون آفريقاي جنوبي طراحي و ساخته مي شود.

گردآوري: مجله آنلاين روزِ شادي

بیست و سوم 4 1391 13:40

مبتكرانه‌ترين سازه‌هاي بلند سال ۲۰۱۲

هر ساله گروه غير انتفاعي شوراي ساختمانهاي بلند و زيستگاه شهري (CTBUH) در موسسه فناوري ايلينويز به معرفي ساختارهايي از سراسر جهان مي‌پردازند كه نمايشگر تركيبي از پايداري، ابتكار فناوري و طراحي ظاهري است.
 
برندگان امسال اين شورااز استراليا، كانادا، ايتاليا، قطر و ابوظبي هستند كه موفق به كسب جوايز اول ابتكار از سوي گروهي از داوران بين‌المللي براي رجوع به رقابت نهايي در شيكاگو شده‌اند.
 
در اين دوره رقابتها، با تكميل ۸۸ ساختمان بالاي ۲۰۰ متر در سال گذشته در سراسر جهان و ثبت نام ۷۸ ورودي، داوران با چالش بزرگي روبرو بودند.
 
كانادا
 
برجهاي مطلق
 

اين دو برج موسوم به ساختمان مريلين‌مونرو كه در اونتاريوي كانادا واقع شده، قرار است تا ماه آينده تكميل شود. اين دو سازه مسكوني منحني پس از تكميل به سه برج قديمي‌تر ديگر براي شكل‌گيري پروژه ۴۷۰ ميليون دلاري مي‌پيوندند.
 
اين دو سازه ماده، از يك پيچ ۲۰۹ درجه برخوردار است و بيش از نيمي از بودجه كلي اين پروژه براي شيارهاي موجي آنها مصرف شده است.
 
هر طبقه و واحد با ديگري متفاوت است و براي مثال ابعاد ديوارها و ستونهاي حائل براي استقرار طبقه مجاور اصلاح شده‌اند. همچنين از آن جا كه نماي بيروني منحني ساختمان مانع از كاربرد بالابرهاي سنتي است، مهندسان از يك جرثقيل ساختماني داخلي براي انجام اين كار در زمان مناسب استفاده كرده‌اند.
 
همچنين آب‌وهواي سخت منطقه نيز مزيد بر علت شده و چالش ديگري براي طراحان براي جلوگيري از اتلاف بيهوده سرمايشي و گرمايشي در بالكنهاي طولاني طبقات ايجاد كرده بود كه اين مشكل با شيوه جديد جداسازي آنها از طبقات اصلي با شكافهاي حرارتي كه مي‌تواند يك ابداع جديد محسوب شود، رفع شد.
 
شركت طراح اين دو سازه MAD Architects ، ارتفاع برج اول ۱۷۹٫۵ متر، برج دوم۱۵۸ متر، تعداد طبقات برج اول ۵۶ و برج دوم ۵۰ طبقه است.
 
مبتكرانه‌ترين ساختمان بلند آسيا و استراليا
 
خيابان بلاي ۱

 

اين ساختمان اداري بيضوي ۱۷۰ ميليون دلاري كه بهار سال گذشته به پايان رسيده، به بندرگاه سيدني مشرف بوده و از ويژگي‌هاي خاصي برخوردار است كه باعث كسب موقعيت شش ستاره سبز از شوراي ساختمان سبز استراليا شده است.
 
از تصفيه‌خانه زيرزميني اين سازه كه ۹۰ درصد از بازيافت مواد ساختمان را برعهده دارد، تا صفحات خورشيدي روي سقف و سيستم تهويه هواي پرتوي سرد آن، مي‌توان دريافت كه طراحان نهايت سعي خود را براي كاهش نشانه هاي كربني در اين سازه داشته‌اند.
 
سازه بلاي ۱ همچنين اولين آسمان‌خراش اصلي استراليا با نماي خارجي دو پوستي داراي حائل روزنه‌دار خارجي است كه بطور همزمان قادر به حفظ انرژي و همچنين حذف تابش‌هاي آسماني است. براي بهره‌وري بيشتر اين سيستم، جهت تيغه هواكش به سمت خورشيد در تمام طول روز تنظيم شده است. اين ساختمان اولين سازه استراليايي است كه توسط شوراي CTBUH انتخاب شده است.
 
شركت طراح اين ساختمان ingenhoven architects و Architectus، ارتفاع آن ۱۳۵ متر و داراي ۲۸ طبقه است.
 
بهترين ساختمان بلند اروپا
 
پلازوي لومبارديا
 

اين مجموه اداري بزرگ در ميلان كه اولين سازه ايتاليايي برنده شوراي CTBUH بوده، قرار است سكونتگاه دولت محلي لومباردي باشد. اين پروژه ۵۰۵ ميليون دلاري در اوايل سال ۲۰۱۱ تكميل شده و از ويژگيهاي فراواني برخوردار است كه به آن لقب دوستدار محيط زيست را مي‌دهد.
 
برج نسبتا باريك ۱۶۱ متري اين اداره، با يك مجموعه ۱۴ متري از هفت تا ۹ رشته خطوط منحني عرض به زمين متصل مي‌شود كه همه با ديوارهاي فعال آب‌وهوايي پوشيده شده‌اند. اين ديوارها از دو لايه شيشه با فاصله يك متر از تيغه‌هاي عمودي چرخان در ميان آنها برخوردار است كه مي‌تواند براي ايجاد سايه داخلي جهت صرفه‌جويي غير فعال انرژي مورد استفاده قرار گيرد.
 
تيغه‌هاي ريز سوراخدار درون آنها كه با رايانه كنترل مي‌شوند براي توقف نور مستقيم خورشيد به چرخش در مي‌‌آيند. در زمان قرار گرفتن در زواياي كمتر از ۹۰ درجه نسبت به شيشه، اين سوراخهاي ريز در حقيقا به نمايش فضاي خارجي مي‌پردازد.
 
كاربرد آگاهانه سلولهاي خورشيدي در بخش جنوبي صفحات شيشه‌اي برج به كاهش مصرف كلي ساختمان كمك خواهد كرد.
 
در يكي از نوآوري‌هاي غيرمعمول اين سازه، نزديكي اين پروژه به يك رودخانه زيرزميني به طراحان اجازه داده تا يك سيستم پمپاژ براي استفاده از ظرفيت تبادل حرارت از آب قنات نيز تعبيه كنند.
 
شركت طراح اين ساختمان Pei Cobb Freed & Partners است . همچنين اين ساختمان، ۱۶۱ متر ارتفاع دارد و داراي ۴۰ طبقه است.
 
- بهترين ساختمان بلند خاورميانه و آفريقا
 
برج دوحه

 

برج دوحه قطر، برج اداري گرد، با يك گنبد در راس آن است. اين پروژه ۱۲۶ ميليون دلاري كه در غرب خليج ولسوالي قرار گرفته، ماه مارس گذشته به پايان رسيد و از نماي خارجي متشكل از لايه‌هايي از آلومينيوم با برشهاي پيچيده برخوردار است. ظاهر بيروني اين برج با لايه‌اي از شيشه انعكاسي در زير آن و پرده‌هاي غلتكي در ميان آن منجر به كاهش هزينه‌ها با حفاظت ساختمان در برابر حرارات داغ كويري شده است.
 
با ستوني بودن اين ساختمان در عرض مقطعي، هر طبقه به ارائه يك نمايش پانورامايي مي‌پردازد. ادارات مشرف به شرق از منظره خليج،‌ جنوب از منظره بندر،غرب از چشم‌انداز شهر دوحه و شمال از افق كوير داغ برخوردارند.
 
برج دوحه همچنين به عنوان اولين ساختمان بلند از ستونهاي شبكه‌هاي مورب متقابل بتون تقويت شده براي پشتيباني سازه برخوردار است كه نياز به يك هسته مركزي را از بين مي‌برد. اين ابتكار نه تنها به بهينه سازي فضاي در دسترس براي ساكنان پرداخته بلكه همچنين به ساخت يك دهليز شيشه‌اي ۲۷ طبقه‌اي تاثيربرانگيز منجر شده است.
 
شركت طراح اين برج Ateliers Jean Nouvel، ارتفاع آن ۲۳۸ متر و شامل ۴۶ طبقه است.
 
برجهاي البهار

 

اين برجهاي اداري دوقلو در ابوظبي امارات متحده عربي كه چندي پيش به مرحله تكميل رسيده، به عنوان اولين برنده جايزه ابتكار CTBUH انتخاب شده است. نماي مبتكرانه اين برجها مانند برج دوحه به كاهش نيمي از نور دريافتي از خورشيد با ساختاري پرداخته كه شبيه به طرح مشبك صحرايي در ساختمانهاي كل منطقه است. لبه‌هاي صفحات خورشيدي در سقفهاي رو به جنوب هر دو برج به ارائه حدود پنج درصد از ملزومات انرژي كلي خود و نيروي باز و بسته كردن سيستم سايه ديناميك مرتبط با نما مي‌پردازند.
 
شركت طراح اين برج Aedas Architects Ltd، ارتفاع آن ۱۴۵ متر و داراي ۲۶ طبقه است.

كليدواژه ها:

تهران – برج آزادي

برج آزادي يكي از نمادهاي شهر تهران است كه در سال ۱۳۴۹ خورشيدي به دست معمار ايراني، حسين امانت، با نام برج شهياد آريامهر، به دستور فرح پهلوي براي يادبود جشن‌هاي ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهي ايران طراحي و ساخته‌شد. اين برج، پس از انقلاب ۱۳۵۷ به نام «برج آزادي» معروف گرديده‌است.

برج آزادي در ايران، نمونه‌اي از نماد و نشانه‌هاي شهري است كه معماري شاخص آن، تلفيق طاق‌هاي معماري پيش از اسلام (دوره هخامنشيان و ساسانيان) و بعد از اسلام و تبديل آن به نمادي زيبا به لحاظ معماري است. در اين طرح، معمار حتي به جزئيات اجراي بنا و نحوه چيدمان سنگ‌هاي نما دقت وافري مبذول داشته تا در نهايت جز جز اجزا به كل واحدي بدل گردند.

برج آزادي به صورت يك تنديس ساخته شده‌است و به عنوان يك نماد شهري مورد توجه‌است.بر پايه نظرسنجي‌هاي انجام شده اكثريت شهروندان تهراني برج آزادي را به عنوان نماد شهر تهران معرفي كرده‌اند.

 

پاريس- برج ايفل

برجي فلزي در ميدان شان‌دومارس و در كنار رود سن واقع در شهر پاريس است. برج ايفل امروزه نه‌تنها به‌عنوان نماد پاريس بلكه به‌عنوان نماد فرانسه شناخته مي‌شود و پربازديدترين بناي جهان و يكي از شناخته‌شده‌ترين بناهاي دنياست.

مسكو- كاخ كرملين

يك قلعه تاريخي است كه به‌صورت مجتمع در قلب شهر مسكو پايتخت روسيه ساخته شده و به رودخانه مسكوا، ميدان سرخ و باغ الكساندر مشرف است. بناي اين كاخ در سال۱۴۸۷ ميلادي به پايان رسيد. نام مشهور اين كاخ كرملين است (به زبان روسي به معناي دژ است). اين كاخ از چهار قصر، كليسا و ديوار كرملين به همراهي برج‌هاي كرملين تشكيل شده ‌است.

كوالالامپور- برج‌هاي دوقلوي پتروناس

از بلندترين آسمانخراش‌هاي جهان هستند و در كوالالامپور پايتخت مالزي قرار دارند. اين برج‌هاي دوقلو با احتساب آنتن بالاي برج‌ها، ۴۵۲‌متر ارتفاع دارند. تعداد طبقات هر برج ۸۸‌ طبقه است و جمعا ۷۸ آسانسور در اين دو ساختمان فعال هستند. اين دو برج از زير به هم وصل هستند. همچنين پلي طبقات۴۱ و ۴۲ اين دو برج را به هم متصل مي‌كند. ارتفاع اين پل از سطح زمين ۱۷۵‌متر و طول آن ۵۶ متر است.

آتن- معبد پارتنون

معبد پارتنون، نيايشگاهي در آكروپوليس كه پريكلس آن را در سده پنجم پيش از ميلاد در يونان امروزي بنا كرد. اين معبد، جايگزين نيايشگاه قديمي‌تري شده بود كه در سال۴۸۰ قبل از ميلاد توسط خشايارشا پادشاه هخامنشي ايران نابود شده بود. آغاز ساخت معبد قديمي‌تر نيز سال۴۹۰ پيش از ميلاد بوده كه خود ۲۵سال پس از تخت جمشيد ايران است.

ريودوژانيرو- مجسمه مسيح

مجسمه مشهوري است كه در برزيل در شهر ريودوژانيرو قرار دارد كه مجسمه مسيح منجي است. اين مجسمه با ۳۸‌ متر ارتفاع در سال‌۱۹۲۶ ميلادي و در ارتفاع ۷۱۰‌متري نوك كوه كوركووادو ساخته شده‌است. مجسمه مذكور حالت ايستاده عيسي مسيح درحالي‌كه دستان خود را كاملاً باز كرده‌است نشان مي‌دهد كه اين حالت نشان‌دهنده پذيرش همه انسان‌ها در آغوشش است.

پكن- معبد بهشت

معبد بهشت يا معبد آسمان كه بسيار بزرگ‌تر از شهر ممنوعه و كوچك‌تر از قصر تابستاني است، ۲/۷ ‌ميليون متر مربع مساحت دارد و در سال۱۴۲۰ ميلادي در دوران سلسله مينگ به‌منظور قرباني كردن در پكن ساخته شد. از آنجا كه امپراتوران چين خود را فرزند خدا مي‌دانستند جرات نمي‌كردند كه محل اقامت خود يعني شهر ممنوعه را بزرگ‌تر از اقامتگاه خدا بسازند.

قاهره- اهرام ثلاثه

مجموعه اهرام تاريخي ساخته شده در دوران مصر باستان است كه در حاشيه شمالي شهر قاهره كنوني واقع شده است. هرم بزرگ جيزه تنها بازمانده عجايب هفت‌گانه جهان محسوب مي‌شود. چندين هرم كوچك‌تر، مجسمه ابوالهول و كشتي بزرگ مصري متعلق به ۲۵۰۰‌سال پيش از ميلاد مسيح نيز در منطقه جيزه واقع شده است.

لندن- برج ساعت بيگ‌بن

بزرگ‌‌ترين و معروف‌ترين برج ساعت جهان؛ پس از آنكه كاخ وست منيستر، در يك آتش سوزي ويرانگر در تاريخ ۲۲‌ اكتبر سال‌۱۸۳۴ ميلادي از بين رفت، چارلز باري، معمار معروف انگليسي، ساخت مجدد اين كاخ را شروع كرد و يك برج ساعت براي ضلع شمال شرقي كاخ در لندن پايتخت انگلستان نظر گرفت. با وجود اينكه ته‌بناي برج بيگ‌ بن، به همراه ساختمان كاخ، در سال‌۱۸۳۴ ميلادي نهاده شد اما خود برج، ۱۳‌سال بعد از آن، در سال‌۱۸۵۶ميلادي ساخته شد.

سيدني- خانه اپرا

يكي از متمايزترين بناهاي قرن بيستم ازلحاظ هنر معماري به شمار مي‌رود كه در شهر ساحلي سيدني و در ايالت نيو ساوت ولز كشور استراليا قرار دارد كه در ۲۰ اكتبر۱۹۷۳ميلادي رسما توسط ملكه اليزابت دوم گشايش يافت. «اپراهاوس» شامل ۵ سالن تئاتر، ۵ سالن تمرين نمايش، ۲سالن اصلي، ۱۰ رستوران و كافه و تعداد زيادي فروشگاه است.

آگرا- تاج محل

تاج محل از پرآوازه‌ترين بناهاي جهان و آرامگاه زيبا و باشكوهي است كه در نزديكي شهر آگرا و در ۲۰۰‌كيلومتري جنوب دهلي‌نو پايتخت هند واقع شده‌است و يكي از عجايب هفت‌گانه جديد دنيا به‌شمار مي‌رود. اين بنا به دستور شاه‌جهان، پنجمين امپراتور گوركاني هند به‌منظور يادبود همسر ايراني‌تبارش «ممتاز محل» بنا شده‌ است.

مادريد- مجسمه خرس و درخت

مجسمه يك خرس در كنار درختي به نام مادرونو سمبل شهر مادريد و كشور اسپانيا‌ست. اين مجسمه ۲۰‌تن وزن دارد و در ميداني با نام پوئرتادوسول قرار دارد. نام اين درخت توت فرنگي ترجمه شده زيرا ميوه‌هايي شبيه توت فرنگي دارد اما شيرين‌تر از آن است و براي مربا استفاده مي‌شود.

نيويورك- مجسمه آزادي

نام رسمي آن «آزادي روشنگر جهان» است. اين مجسمه در جزيره آزادي در بندر نيويورك نصب شده و به‌صورت نمادي براي خوشامدگويي به مسافراني كه از راه دريا به نيويورك مي‌آيند درآمده‌است. مجسمه آزادي كه با رويه‌اي از مس پوشش يافته، در سال ۱۸۸۶ميلادي به مناسبت يكصدمين سال استقلال آمريكا از بريتانيا و به‌عنوان نماد دوستي فرانسه و آمريكا به اين كشور اهدا شده‌است

سی یکم 2 1391 11:57

ساختمان هاي عجيبي كه تاحالا نديده ايد ! + عكس

آنچه آدم ها را عجيب و غريب مي نمايد افكار، ايده ها و اعمالشان است كه در اين ميان آرشيتكت ها و معماران ساختمان نيز مستثني نيستند.

فارس نويس: چراكه در دنياي ساخت و ساز، ساختمان هاي غير معمول بسياري وجود دارند كه شايد هر كدام بر اساس يك فكر خلاقانه، استعدادي متفاوت يا حتي يك ايده ي فانتزي ساخته شده اند ولي آنچه افراد عادي را به فكر وا مي دارد زيبايي و منحصر بفرد بودن اينگونه ساختمان هاست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شنبه, ۸ مرداد

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

اين عكس ها شامل دروازه ابر، پارك هزاره، شيكاگو، ايلينوي، ايالات متحده بودا بزرگ، وكسي در استان جيانگ سو، جمهوري خلق چين جانورمي نوتردام در پاريس، فرانسه اودسا، اوكراين و ... مي باشند.

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

عكس هاي معروفترين مجسمه هاي جهان

X